Back to 3.3 Solve Mixture Applications

3.3 Exercise 24

Avg difficulty 2.5

Becca wants to mix fruit juice and soda to make a punch. She can buy fruit juice for $3 a gallon and soda for $4 a gallon. If she wants to make 28 gallons of punch at a cost of $3.25 a gallon, how many gallons of fruit juice and how many gallons of soda should she buy?

OpenStax Elementary Algebra 2e, 3.3 Solve Mixture Applications, exercise 24

AI Tutor

Adapted from Elementary Algebra 2e © 2020 Rice University. Licensed under CC BY 4.0. Source: Elementary Algebra 2e. Imported at revision 77a933c.