Back to 8.9 Use Direct and Inverse Variation

8.9 Exercise 37

Avg difficulty 2.5

Solve.

The price of gas that Jesse purchased varies directly to how many gallons he purchased. He purchased 10 gallons of gas for $39.80.

  1. ⓐ Write the equation that relates the price to the number of gallons.
  2. ⓑ How much will it cost Jesse for 15 gallons of gas?

OpenStax Elementary Algebra 2e, 8.9 Use Direct and Inverse Variation, exercise 37

AI Tutor

Adapted from Elementary Algebra 2e © 2020 Rice University. Licensed under CC BY 4.0. Source: Elementary Algebra 2e. Imported at revision 77a933c.