Back to 4.7 Graphing Systems of Linear Inequalities

4.7 Exercise 122

Avg difficulty 2.5

Solve Applications using Systems of Linear Equations with Three Variables

After attending a major league baseball game, the patrons often purchase souvenirs. If a family purchases 4 t-shirts, a cap and 1 stuffed animal their total is $135. A couple buys 2 t-shirts, a cap and 3 stuffed animals for their nieces and spends $115. Another couple buys 2 t-shirts, a cap and 1 stuffed animal and their total is $85. What is the cost of each item?

OpenStax Intermediate Algebra 2e, 4.7 Graphing Systems of Linear Inequalities, exercise 122

AI Tutor

Adapted from Intermediate Algebra 2e © 2020 Rice University. Licensed under CC BY 4.0. Source: Intermediate Algebra 2e. Imported at revision 77a933c.