Back to 5.7 Simplify and Use Square Roots

5.7 Exercise 131

Avg difficulty 2.5

Use the strategy for applications to solve.

Alice bought a roll of paper towels that cost $2.49.\$\text{2}.\text{49}. She had a coupon for $0.35\$\text{0}.\text{35} off, and the store doubled the coupon. How much did Alice pay for the paper towels?

OpenStax Prealgebra 2e, 5.7 Simplify and Use Square Roots, exercise 131

AI Tutor

Adapted from Prealgebra 2e © 2020 Rice University. Licensed under CC BY 4.0. Source: Prealgebra 2e. Imported at revision 77a933c.