Rates and Proportions
Unit rates for comparing purchase options, testing whether two quantities really are proportional, and scaling by equation or by picture.
24 exercises
Exercise 1
Identify each as a ratio, rate or unit rate.
Painting 2 walls in 8 hours
5 children to 2 adults
24.9 miles per gallon
Exercise 2
Identify each as a ratio, rate or unit rate.
65 miles per hour
25 advisors to 7500 students
Doing 5 math homework problems in 30 minutes
Exercise 3
Find the unit rate: You bought 10 pounds of potatoes for $5.
Exercise 4
Find the unit rate: You bought 6 pairs of socks for $27.
Exercise 5
Find the unit rate for each size and determine which is more cost effective? A 9.6-ounce cannister of coffee for $5.42 or a 40.3-ounce cannister of coffee for $14.87.
Exercise 6
Find the unit rate for each brand. Which is more cost effective? A 16-ounce jar of peanut butter for $4.88 or a A 28-ounce jar of peanut butter for $6.97.
Exercise 7
The population of the U.S. is about 309,975,000 people, covering a land area of 3,717,000 square miles. The population of India is about 1,184,639,000 people, covering a land area of 1,269,000 square miles. Compare the population densities of the two countries.
Exercise 8
The GDP (Gross Domestic Product) of China was $5,739 billion in 2010, and the GDP of Sweden was $435 billion. The population of China is about 1,347 million, while the population of Sweden is about 9.5 million. Compare the GDP per capita of the two countries.
Exercise 9
For this set of questions, determine whether the quantities are proportional to each other.
One brand of printer can print 45 pages in 5 minutes, and another can print 96 pages in 8 minutes.
Exercise 10
For this set of questions, determine whether the quantities are proportional to each other.
A backpacker hikes 11 miles in 2 days and then 16.5 miles in the next 3 days.
Exercise 11
For this set of questions, determine whether the quantities are proportional to each other.
You read 56 pages in 2 hours and then 140 pages in 5 hours.
Exercise 12
For this set of questions, determine whether the quantities are proportional to each other.
A runner runs a 50 m race in 6.8 sec and a 400 m race in 50.5 seconds.
Exercise 13
Solve these proportion problems.
A crepe recipe calls for 2 eggs, 1 cup of flour, and 1 cup of milk. How much flour would you need if you use 5 eggs?
Exercise 14
Solve these proportion problems.
A smoothie recipe uses one and a half cups of yogurt, a banana, and other ingredients to make 4 cups. How many cups of yogurt are needed for 6 cups of smoothies?
Exercise 15
Solve these proportion problems.
An 8-ft length of 4-inch-wide crown molding costs $14. How much will it cost to buy 40 feet of crown molding?
Exercise 16
Solve these proportion problems.
If a car travels 160 miles in 3 hours, how long will it take to travel 250 miles at the same speed?
Exercise 17
Solve these proportion problems.
Four 3-megawatt wind turbines can supply enough electricity to power 3,000 homes. How many turbines would be required to power 55,000 homes?
Exercise 18
Solve these proportion problems.
A highway had a landslide, where 3,000 cubic yards of material fell on the road, requiring 200 dump truck loads to clear. On another highway, a slide left 40,000 cubic yards on the road. How many dump truck loads would be needed to clear this slide?
Exercise 19
Solve these proportion problems.
If your working on a farm and 4 packets of seeds are enough for 25 square meters, how many packets are needed for 60 square meters?
Exercise 20
Solve these proportion problems.
Two bundles of shingles cover 50 square feet. How many bundles are needed to cover a roof of 660 square feet?
Exercise 21
Solve these proportion problems.
If one US dollar is equivalent to 0.91 euros(EUR), how many dollars will you get back for 170 EUR?
Exercise 22
Solve these proportion problems.
If one US dollar is equivalent to 17.13 Mexican Pesos (MXN), how many dollars will you get back for 2,000 MXN?
Exercise 23
For each situation determine how to compensate and keep the quantities proportional.
Your chocolate milk mix says to use 4 scoops of mix for 2 cups of milk. After pouring in the milk, you start adding the mix, but get distracted and accidentally put in 5 scoops of mix. How can you adjust the milk?
Exercise 24
For each situation determine how to compensate and keep the quantities proportional.
A recipe for sabayon calls for 2 egg yolks, 3 tablespoons of sugar, and ¼ cup of white wine. After cracking the eggs, you start measuring the sugar, but accidentally put in 4 tablespoons of sugar. How can you compensate?
Adapted from Math in Society © 2018–2024 Portland Community College Math Instructors. Licensed under CC BY-SA 4.0. Source: Math in Society. Imported at revision 68ee43c.