Chapter 1 Review
Propositions, set diagrams, percent change, unit rates and multi-step estimation revisited together in mixed, cumulative practice.
15 exercises
Exercise 1
Identify whether each of the following is a proposition.
Airplanes are the safest form of travel.
Portland is a city in Oregon and Maine.
Is it raining outside?
Say what?
I'm going on vacation on Monday.
Everyone is addicted to technology.
Exercise 2
Write the negation of each proposition.
I take public transportation to get to class.
I went to a movie on Friday.
I don't want to go golfing today.
I love watching basketball.
Breylynn's favorite color is green
Mirriam is a theater major.
Exercise 3
For each situation, decide whether the “or” is most likely exclusive or inclusive.
I like watching soccer or basketball.
You should pack shorts or capris for our vacation.
We should take the train or bus to Portland to Eugene.
I would like to paint the room grey or blue.
The best reality TV show is Amazing Race or Big Brother.
Exercise 4
Express in the form of if p, then q.
Doing homework helps increase your grade in class.
Riding public transportation will help you save money.
Squirrels, bury their food.
You will get sick if you eat too much candy.
Go to the doctor if you think you have the flu.
Exercise 5
Determine whether the compound statement is true or false.
A rectangle has four sides or 5 is an even number.
If a square has five sides then a rabbit is a mammal.
A rabbit is not a mammal.
Rabbits can fly and a rectangle has four sides.
If rabbits are mammals, then squares have 3 sides.
Exercise 6
Write the converse, inverse and contrapositive of the statement: "If it is raining outside, then I will take an umbrella." Identify which statements are logically equivalent.
Exercise 11
Calculate the percent or part.
A nutrition label states that a serving of cereal contains 25% of the recommended daily value of iron. If the daily recommended intake of iron is 18 mg, how much is in one serving of cereal.
Exercise 12
Calculate the absolute and relative change. Include the direction of the change in words or symbols.
The population of the city of Astoria, Oregon was 10,169 in 2022 and 9,986 in 2023.
Exercise 13
A line of coats were marked up by 250% and then placed on sale for 30% off. If the owner of the store purchased the jackets wholesale for $70 each, find the sale price and the combined relative change from the wholesale price.
Exercise 14
Find the unit rate for each and determine which is more cost effective.
One brand of toothpaste comes in a 6-ounce package for $5.99. Another brand comes in a 4.3-ounce package for $4.99
Exercise 15
Solve each proportion problem.
If you like your coffee strong with 3 ounces of ground coffee to make 4 cups, how much would you need to make a pot of 10 cups?
Exercise 16
Solve each proportion problem.
A 5-gallon container of paint says it will cover 1,750 square feet in one coat. How many gallons of paint would you need to cover 3,200 square feet per coat?
Exercise 17
Use the problem solving process with a combination of operations, unit conversions and/or geometric formulas to solve the problem. Document your steps and thinking.
You are planning to have your bathroom floor tiled with 8 inch by 8 inch tiles, that cost $17.54 per box of 12 tiles. The tiled area is approximately 8 feet by 10 feet and the tiler charges a base fee of $100 and $12 per square foot. Th…
Exercise 19
Use the problem solving process with a combination of operations, unit conversions and/or geometric formulas to solve the problem. Document your steps and thinking.
A pediatrician prescribes 15 mg/kg/day of a liquid medication to be given in three equal doses. If the child weighs 44 pounds and the medication concentration is 10 mg/mL, how many milliliters should be given per dose? If the parent los…
Exercise 20
Use the problem solving process with a combination of operations, unit conversions and/or geometric formulas to solve the problem. Document your steps and thinking.
You just got a circular above ground pool with a 15-foot diameter and a height of 48 inches. You want to know the cost of the water to fill it up to 6 inches from the top and how much chlorine to put in. The package says to use two 3-in…
Adapted from Math in Society © 2018–2024 Portland Community College Math Instructors. Licensed under CC BY-SA 4.0. Source: Math in Society. Imported at revision 68ee43c.