Back to 5.6 Ratios and Rate

5.6 Exercise 105

Avg difficulty 2.5

Find each unit price and then identify the better buy. Round to three decimal places.

Cheese $6.49\$\text{6}.\text{49} for 11 lb. block or $3.39\$\text{3}.\text{39} for 12\frac{1}{2} lb. block

OpenStax Prealgebra 2e, 5.6 Ratios and Rate, exercise 105

AI Tutor

Adapted from Prealgebra 2e © 2020 Rice University. Licensed under CC BY 4.0. Source: Prealgebra 2e. Imported at revision 77a933c.