Back to 5.6 Ratios and Rate

5.6 Exercise 103

Avg difficulty 2.5

Find each unit price and then identify the better buy. Round to three decimal places.

Ketchup, 40-ounce\text{40}-\text{ounce} regular bottle for $2.99\$\text{2}.\text{99} or 64-ounce\text{64}-\text{ounce} squeeze bottle for $4.39\$\text{4}.\text{39}

OpenStax Prealgebra 2e, 5.6 Ratios and Rate, exercise 103

AI Tutor

Adapted from Prealgebra 2e © 2020 Rice University. Licensed under CC BY 4.0. Source: Prealgebra 2e. Imported at revision 77a933c.