Back to 5.6 Ratios and Rate

5.6 Exercise 31

Avg difficulty 2.5

Paul is shopping for laundry detergent. At the grocery store, the liquid detergent is priced at $14.99\$\text{14}.\text{99} for 6464 loads of laundry and the same brand of powder detergent is priced at $15.99\$\text{15}.\text{99} for 8080 loads.

Which detergent has the lowest cost per load?

OpenStax Prealgebra 2e, 5.6 Ratios and Rate, exercise 31

AI Tutor

Adapted from Prealgebra 2e © 2020 Rice University. Licensed under CC BY 4.0. Source: Prealgebra 2e. Imported at revision 77a933c.