Back to 5.6 Ratios and Rate

5.6 Exercise 32

Avg difficulty 2.5

Find each unit price and then determine the better buy. Round to the nearest cent if necessary.

Brand A Storage Bags, $4.59\$\text{4}.\text{59} for 4040 count, or Brand B Storage Bags, $3.99\$\text{3}.\text{99} for 3030 count

OpenStax Prealgebra 2e, 5.6 Ratios and Rate, exercise 32

AI Tutor

Adapted from Prealgebra 2e © 2020 Rice University. Licensed under CC BY 4.0. Source: Prealgebra 2e. Imported at revision 77a933c.