Back to 5.6 Ratios and Rate

5.6 Exercise 33

Avg difficulty 2.5

Find each unit price and then determine the better buy. Round to the nearest cent if necessary.

Brand C Chicken Noodle Soup, $1.89\$\text{1}.\text{89} for 2626 ounces, or Brand D Chicken Noodle Soup, $0.95\$\text{0}.\text{95} for 10.7510.75 ounces

OpenStax Prealgebra 2e, 5.6 Ratios and Rate, exercise 33

AI Tutor

Adapted from Prealgebra 2e © 2020 Rice University. Licensed under CC BY 4.0. Source: Prealgebra 2e. Imported at revision 77a933c.