Back to 5.6 Ratios and Rate

5.6 Exercise 97

Avg difficulty 2.5

Find the unit price. Round to the nearest cent.

The grocery store has a special on macaroni and cheese. The price is $3.87\$\text{3}.\text{87} for 33 boxes. How much does each box cost?

OpenStax Prealgebra 2e, 5.6 Ratios and Rate, exercise 97

AI Tutor

Adapted from Prealgebra 2e © 2020 Rice University. Licensed under CC BY 4.0. Source: Prealgebra 2e. Imported at revision 77a933c.