Back to 5.6 Ratios and Rate

5.6 Exercise 99

Avg difficulty 2.5

Find each unit price and then identify the better buy. Round to three decimal places.

Mouthwash, 50.7-ounce\text{50}.\text{7}-\text{ounce} size for $6.99\$\text{6}.\text{99} or 33.8-ounce\text{33}.\text{8}-\text{ounce} size for $4.79\$\text{4}.\text{79}

OpenStax Prealgebra 2e, 5.6 Ratios and Rate, exercise 99

AI Tutor

Adapted from Prealgebra 2e © 2020 Rice University. Licensed under CC BY 4.0. Source: Prealgebra 2e. Imported at revision 77a933c.