Back to 5.6 Ratios and Rate

5.6 Exercise 101

Avg difficulty 2.5

Find each unit price and then identify the better buy. Round to three decimal places.

Breakfast cereal, 1818 ounces for $3.99\$\text{3}.\text{99} or 1414 ounces for $3.29\$\text{3}.\text{29}

OpenStax Prealgebra 2e, 5.6 Ratios and Rate, exercise 101

AI Tutor

Adapted from Prealgebra 2e © 2020 Rice University. Licensed under CC BY 4.0. Source: Prealgebra 2e. Imported at revision 77a933c.